Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır


Çiçekçi Dükkanı Açmak: Gereklilikler, Tavsiyeler, Riskler

Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz ve bu işin adını da çiçekçilik olarak belirlediniz. O halde, şimdi sizlerle paylaşacağımız bilgileri dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Çiçekçi dükkanı açmak konusunda çevrenizde duyduğunuz ve fikrinizi onaylayan düşüncelerle kanaatiniz tam olarak netleşti. O halde; mutlaka bu yazıyı sonuna kadar okumalı ve sizlere aktaracağımız bilgileri bir kenara not almalısınız.

Çiçekçi Olmak İstiyorum diyorsanız.

Öncelikle şunu söylemeliyiz, çiçekçilik dünyanın en zevkli mesleklerinden birisidir. Çünkü çiçekler daima insanlarda hoş duygular uyandıran, mutluluk ve sevinç kaynağı varlıklardır. Onların girdiği tüm mekanlara ferahlık ve aydınlık dolar. Aynı zamanda şunu da söylemeliyiz ki, insanların pek çok konuda onların yardımına ihtiyacı olmaktadır.

Çiçekçi

Çiçekçilik kârlı bir iş midir?

Örneğin; gönlünüze sevda ateşi düştüğünde; seni seviyorumu ifade etmek için çiçekler en ideal araçlardır. Geçmiş olsun dilekleri, yeni işe başlayanları tebrik amaçlı gönderilen çiçekler, düğün - nişan - kına - sünnet düğünü, cenaze çiçekleri ve tabii ki özel günler (Sevgililer günü, anneler günü, doğum günleri, öğretmenler günü, babalar günü...) liste çok daha uzatılabilir. Ayrıca, şunu da belirtmek isteriz ki, sıraladığımız tüm çiçek satın alma amaçlarının dışında insanlar kendileri için de çiçek satın alma alışkanlığı sergileyebilmektedir.  Tüm bunlar göz önüne alındığında çiçekçiliğin oldukça kârlı bir iş olduğu konusunda hem fikir olabiliriz. Ancak bu kâr konusu oldukça detaylandırılması gereken bir mevzudur. O yüzden sizlere çiçekçi dükkanı açma fikrinizi hayata geçirmeden önce bir takım, piyasa hacminden, gerekliliklerden ve risklerden bahsetmek istiyoruz.

600 Milyon Dolar işlem hacmi mevcuttur

Türkiye'de süs bitkileri işlem hacminin 600 milyon dolar civarındadır. Doğaka tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre; Türkiye'de her yıl yaklaşık 1,5 milyar ton kesme çiçek üretilmektedir. Türkiye'de en çok üretimi yapılan kesme çiçek ise karanfildir. Kesme çiçek ihracatı ise 32 Milyon dolar civarındadır. (Kaynak, Kesme Çiçek Raporu, DOĞAKA) (http://www.dogaka.gov.tr/Icerik/Dosya/www.dogaka.gov.tr_624_OW7B27CN_Kesme-cicek-Sektor-Raporu-2015.pdf )

Çiçekçilik sektörünün hangi dalında yer alacaksınız?

Çiçekçilik yapmak istiyorsanız öncelikle bu sektörün hangi dalında yer alacağınıza karar vermelisiniz. Çiçekçilik sektörünün 3 ana dalı mevcuttur; toptancılık, perakendecilik ve tedarikçilik.

Toptancılar: Sektörün bu dalı; çiçekçi mağazalarına kesme çiçek ve saksı bitkileri satışını gerçekleştirir. Çiçek satış mağazalarına doğrudan satış yapabileceğiniz gibi, toptan üretim ve çiçek mezatları aracılığıyla satış da yapabilirsiniz. Ancak bu sektörün bu kolu ciddi manada deneyim, bilgi birikimi ve sermaye gerektirmektedir.

Perakendeciler: Çiçek satış mağazaları, dükkanları, AVM, hastane içlerindeki küçük satış stantlarında toptancılardan tedarik edilen ürünlerin tasarımlanarak perakende şeklinde satılması işidir. Aslında bizim de yazımızın neredeyse tamamında anlatacağımız da sektörün bu bölümüdür.

Tedarikçiler: Çiçek tasarımı için kullanılan ara malzemeler; vazo, fanus, çelenk, çerçeve, stant, sepet, renkli kağıtlar, köpükler gibi onlarca türde sayılabilecek farklı malzemelerin satışını gerçekleştiren firmaların yaptığı iştir.

 Sektörün hacmini, yapılan işi ve sektörün kollarını kabaca açıkladıktan sonra şimdi de çiçekçi dükkanı açmak için gerekenleri sıralayalım:

Çiçekçi dükkanı açmak için neler gerekir

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, çiçekçilik hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bunu bir çiçekçilik eğitimi veren bir kursla da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak çiçekçiliği en iyi öğrenebileceğiniz yerlerin başında yine tecrübeli ve alanında duayen hale gelmiş bir çiçekçi dükkanı olduğunun altını çizmek isteriz. Ben her ikisini de yaparım diyorsanız, en güzel yöntem budur. Formel eğitim aldıktan sonra bölgenizdeki en iyi çiçekçinin yanında belli bir süre çalışmanız size çok kazandıracaktır.

Şimdi maddeler halinde sıralayalım:

a- Temel gereklilik çiçek tasarım bilgisi ve elbette yetenek.

b- İşletme ve ekonomi hakkında bilgi sahibi olmak.

c- Çiçekçilik sektöründe en önemli unsur müşteridir o yüzden de mutlaka müşteri ilişkileri konusunda deneyim sahibi olmalısınız.

d- Dükkan (satış yeri), soğutma ve ısıtma sistemi, çiçekler, bitki, çiçek tasarımları için malzemeler.

Açacağınız dükkanın konumu her işte olduğu gibi çiçekçilikte de büyük önem arz etmektedir. Öncelikle; hastane, huzurevi, okul, büyük şirketlerin bulunduğu noktalara yakın bir yer araştırılabilir. Bulduğunuz yerin yaya ve araç trafiğine uygunluğunu da mutlaka kontrol etmelisiniz. Elbette buna karar verirken öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve ona göre bir mekan tespit etmelisiniz. Şunu da söylemeliyiz ki, iş yerinizi açacağınız semtin kalitesi de satışlarınızı ciddi anlamda etkileyecektir.

Çiçekçi açmak isteyenler için önemli tavsiyeler

Her şeyin başı sevgi, eğer yaptığınız işi severseniz başarılı olursunuz. Çiçekçiliğin ise ana unsuru elbette çiçekler ve mutlaka çiçekleri sevmelisiniz. Sonrasında ise çiçekler ve çiçek piyasası hakkında bilgi sahibi olmalısınız, perakende satış yapacağınız için de insanlarla ilişkileriniz (müşteri ilişkileri) konusunda güçlü olmalısınız.

Şimdi tüm bu söylediklerimiz konusunda izlemeniz gereken yol haritasını ortaya serelim ve bazı tavsiyelerde bulunalım.

a- Çiçekçilik sektörü, çiçekler, bitki bakımı, ışık ve su kontrolü hakkında bilgi toplamak ve elbette öğrenmekle işe başlayın

b- Şunu söylemeliyiz ki, çiçek tasarımları yapabilmek için bilgi kendi başına yeterli olmayabilir, elinizin de bu işe yatkın olması gerekiyor. Çiçeği hazırlamak ve ortaya koyduğunuz esere bakınca zevk almanız, işinizde başarılı olmanızı sağlayacaktır. Elbette bu da kreatif düşünce anlayışı ve farklılığın peşinde olanlar tarafından gerçekleştirilebilir.

c- Daha önce de bahsettiğimiz gibi, insanlarla kuracağınız iletişimde başarılı ve bu konuda yetenekli olmalısınız. Çünkü yaptığınız iş, yüz yüze iletişimdir ve bireysel müşteri ikna sürecindeki başarınızla işinizdeki başarınız ortak şekilde ivme kazanır.

d- Pek çok sektörde olduğu gibi bu işte de zaman yönetimi ve stresi kontrol altına alma konusunda ciddi bir disipline ihtiyacınız olacak. Özel günler, düğün, cenaze gibi etkinliklerde zaman karşı bir yarış söz konusudur. Aynı zamanda, zor şartlar altında pratik çözümler üretebilmelisiniz.

e- Çiçekçilik alanında çalışmaya karar verdiyseniz, uzun çalışma saatlerini şimdiden göze almalısınız. Sıklıkla hafta sonları sipariş yoğunlukları nedeniyle tatil kavramınızda da bir takım değişiklikler olacaktır. Özel günler, okulların kapanmasıyla başlayan düğün sezonu Haziran sonundan Ağustos ayının sonuna kadar yoğun bir tempoda çalışma gerekliliğini doğurmaktadır. Tatil motivasyonunuzu tüm bu sıraladığımız unsurlara göre şekillendirmelisiniz.

f- Hedef kitlenizi iyi belirlemeli, vizyonunuzu buna göre ortaya koymalısınız. Hem dükkanın konumu, hem de sektörün hangi alanında yer alacağınızla ilgili mutlaka piyasa araştırması yapmalısınız.

g- Her zaman araştırmacı ve hevesli olun yerli bitki sitelerinden yabancı plant sitelerine bir çok kaynaktan sektörü yetiştiriciliği ve saklama koşulları hakkında sürekli bilgi alın.

İnternet satışı hızla büyüyor? Bu fırsatı gözden kaçırmayın!

Türkiye'de internet üzerinden satış pazarı her geçen gün büyüyor. TÜSİAD'ın 2017 yılında yayınladığı raporda da buna dikkat çekilmektedir. Rapora göre; Türkiye'de internet kullanıcısı sayısı 46 milyon civarındadır. Bu rakamla tüm dünyada 17. sırada yer almaktayız. Ve kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye'de e - ticaret hacmi 30.8 milyar Türk lirası seviyesindedir. Bu rakamın içindeki perakende satış ise 17.5 milyar Türk lirasıdır. Sanırım tüm bu rakamlar e ticaret piyasasının ne derece büyük olduğunu gözler önüne sermektedir. (Kaynak: http://tusiad.org/tr/tum/item/download/8585_56f011d864462b2d0bf20b29439e6022)

TÇB ve ÇiçekFilosu Fırsatı

Çiçekçilik konusunda yapacağınız tüm hamlelerde mutlaka e - ticaret fırsatlarını da gözden geçirmelisiniz. Türkiye Çiçekçiler Birliği (TÇB) kuruluşu olan ÇiçekFilosu ile Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinden sipariş alabilir, sipariş verebilirsiniz. Çünkü yepyeni bir dünyanın world wide web (www) çağında yeniden fırsatları gözden geçirmelisiniz. Dünyayı adeta bir yumak gibi sarmalayan, tüm dünyayı küresel bir köy haline getiren internet sayesinde Bakırköy'deki dükkanınızdan Hakkari'deki çiçekçiye ulaşabilir, ÇiçekFilosu aracılığıyla sipariş alıp, verebilirsiniz.

Türkiye Çiçekçiler Birliği'ne Nasıl Üye Olabilirim?

Aşağıdaki bağlantıdan tüm ayrıntıları görebilir üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

http://www.turkiyecicekcilerbirligi.com/bayilik-basvurusu.html

Çiçekçi dükkanı açmak için hangi hukuki işlemler yapılmalı?

Çiçek dükkanı açmak için öncelikle iş yeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge için bulunduğunuz ilçenin belediyesiyle irtibata geçebilirsiniz. Eğer çiçekçi dükkanınız belediye sınırları dışında ise il özel idareye giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesine giderek iş yeri açma bildirimi yapmalısınız. Vergi dairesinden istenecek belgeler söylenecektir. İş yeri açılış levhanızla birlikte yeni nesil yazar kasa satın almak üzere bir bankaya gitmelisiniz. Aldığınız yazar kasayı vergi dairesine işletmelisiniz. Böylelikle yazar kasa ruhsatını da almış olacaksınız. 

Son olarak ise bulunduğunuz bölgedeki esnaf odası ile irtibata geçerek kaydınızı yaptırmalısınız.

17.07.2017