TÜRKİYE ÇİÇEKÇİLER BİRLİĞİ HAKKINDA

 

Türkiye Çiçekçiler Birliği (TÇB) Türkiye’de çiçekçilik sektörünün yaşatılması, gelişmesi ve gelecek nesillere tüm yönleriyle aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. İnsanların ruh dünyalarına hitap eden nadide mesleklerden bir tanesidir çiçekçilik. Zarafetin ve görsel zevkin ön planda olduğu çalışmalara imza atan sektör temsilcileri, vatandaşa sundukları hizmetle aslında oldukça önemli bir vazifeyi de yerine getirmektedir. Böylesine nadide bir mesleğin yaşatılması ve geliştirilmesi adına yapılacak çalışmalar çerçevesinde faaliyet gösteren TÇB, bugün 1200 üyesiyle sektörün öncülüğünü yapmaktadır. 

TÇB NE ZAMAN KURULDU?
Özünde yapılan iş, bu toprakların bereketiyle, bu coğrafyanın güneşi ve suyuyla beslenen çiçeklerin insanların beğenisine en güzel şekilde sunmaktır. Çiçekçilik sektörünün milli duruşa sahip bir kuruluş çatısı altında yaşatılması amacıyla TÇB, 2013 yılında faaliyete geçmiştir. 

TÇB’NİN AMAÇLARI:
Çiçekçilik sektörünün tüm yan dallarıyla birlikte gelişmesini sağlamak. Türkiye’deki çiçek üreticilerini, sarf malzeme üreticilerini ve bunları tedarik eden tüm firmalar birlik çatısı altında birleştirmek temel amaçtır. Sektörün sorunlarına çözüm önerileri sunmak. Harekete geçmek ve hızlı şekilde karar verebilme yeteneğine sahip olabilmek amaçlanmıştır.

TÇB’NİN HEDEFLERİ:
Sektöre can suyu olan, tüm şirketlerin; üreticiden, tedarikçiye oradan da sarf malzeme sağlayan firmalara kadar Türkiye ve Dünya pazarında iyi bir konuma gelmelerini sağlamak hedeflenmektedir. Gelecekte sektörde doğabilecek riskleri önceden analiz edebilmek, alınabilecek tedbirleri masaya yatırıp üyelerle birlikte ortak kararlar almak suretiyle dinamik ve seri bir çözüm merkezi oluşturmak hedeflenmiştir.   

TÇB NELER YAPIYOR?


NETWORK AĞI
Türkiye Çiçekçiler Birliği sektör temsilcilerinin gelişen teknolojilerin gerisinde kalmamaları ve kendilerini hep daha ileriye taşımaları profesyonel bir Bilişim ekibiyle AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir. Çiçekçilik sektöründeki değişimleri hızlı şekilde takip edebilmeleri ve satış konusunda tüm Türkiye’ye hakim olabilmeleri için www.cicekfilosu.com network ağı kurulmuştur. 


MESAJ SİSTEMİ
Ayrıca, kurulan mesajlaşma ağı üzerinden de üyeler sıklıkla bilgilendirilmekte, özel günler öncesinde yapılması gereken hazırlıklar konusunda bilgi mesajlarıyla yönlendirilmektedir. 


BASIN BÜLTENLERİ
TÇB Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çiçekçilik sektörüne katkı sağlayacak özel şirketlerle diyaloglar kurmakta, düzenli şekilde basın bültenleri yayınlamaktadır. Burada amaç sektörü temsil eden çiçekçilerin kendilerini kamuoyuna doğru ve nitelikli şekilde anlatmalarıdır.


BİLGİLENDİRME VE İŞTİŞARE TOPLANTILARI
Öte yandan, her sene TÇB üyesi çiçekçiler 3 günlük bir değerlendirme toplantısında bir araya gelmekte. Burada; sektörün sıkıntıları, alınması gereken tedbirler ve planlanan yenilikler hakkında görüşmeler yapılmaktadır.