Çiçekçilik Sektörü Büyük Bir Aile

Sevdiklerimizin sevinçlerine, hüzünlerine, güldükleri ve ağladıkları en önemlisi de paylaşılacak her anlarına ortak olmamız, dostluğumuzu yaşamın her dakikasında göstermemiz için çiçeklerin dilinden faydalanabiliyor, kalbimizden geçenlere tercüman olan çiçekleri sevdiklerinize Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar gönderebiliyoruz.

Ancak son yıllarda bağış toplayan kuruluşların kullandığı “Çiçek göndermeyin, onun yerine bağış yapın.” gibi ifadeler binlerce çalışanı olan, insanların geçimini sağladığı bu sektöre zarar vermektedir. Bu açıklamalar ile çiçekçilik sektörünün çalışanlarına büyük bir haksızlık yapılmakta ve insanların ekmekleriyle oynanmaktadır.

Bizler çiçekçi kuruluşları olarak yardım toplanmasına ya da yardım toplayan kuruluşlara karşı değiliz. Fakat bu kuruluşlar bizim sektörümüz üzerimizden insanlara seslenerek yardım toplamaya çalıştıkları anda amaçlarından saparak kendi amaçlarına hizmet ederken bizlere zarar vermeye başlamaktadırlar. Çiçekçilik sektörünün ismini kullanarak çiçeği, çiçek almayı ve çiçek göndermeyi kötü göstermeye, pahalı bir alışveriş gibi sunmaya çalışanların bu söylemlerinden önce bu sektörde çalışan emekçileri de düşünmesi gerekmektedir.

Yardım kuruluşlarının ya da bağış toplayan kişi ve kurumların yapması gereken, hiçbir sektörün ya da kurumun eleştirisini yapmadan, ismini kullanmadan bağış toplamalarıdır. Yılın her günü bağış toplayabildiklerini bilerek, sektörel anlamda kimseye zarar vermeden doğru bir amaca hizmet edebilirler. Amacı yardım olan bu kuruluşların bir yandan da başka kişilere zarar verecek açıklamaları tezat bir duruma sebep olmaktadır. Bu kuruluşlar unutmamalıdır ki bizim halkımız mağdura, ihtiyaç sahibine yardım etmeyi en iyi bilen halktır.

Çiçeğin ruha huzur, yüzlerimize mutluluk kattığını hatırlatır, sektörel ayrımcılığın ve kendimiz için başkasını incitmediğimiz mutlu bir yaşam dileklerimi sunarım.

İsmail Başaran

Türkiye Çiçekçiler Birliği Başkanı

 


26.01.2016