Editörümüz Yüksel Işık'tan Çiçek Ekonomisi Değerlendirmesi

Editörümüz Yüksel Işık'tan Çiçek Ekonomisi Değerlendirme Röportajı yapıldı

Biraz sabır biraz daha gayret,
 
Ülkemiz zor zamanlardan geçmekte, para piyasaları bozuldu, dolar, euro pariteleri arttı. Havada bir devalüasyon kokusu var. Kriz kendini iyice hissettirmeye başladı. Belki sektör içerisinden bazı iş yerleri bugün bu olumsuz durumu çok yaşamasada ilerleyen aylarda kriz muhtemelen onları da etkileyecektir.
 
Bu gün sektör krizle çok yakın temasta değil çünkü milletvekili seçimleri sonucu ülkede yaşanan olumsuzluklar siyasi partilerin birbirleriyle anlaşamamaları ile başlamış, bugüne kadar devam etmiştir. Kriz başlangıcı çiçek piyasasının yaz düğünlerinin başladığı anadolu da sezon başlangıcı olması, düğünlerin önceden alınmış olması sektöre çok darbe vurmamıştır. Bugün, işyerlerinde sadece perakende satışlar düşmüş cari hesap çalışan kurumsal müşteriler fatura ödemesini sürekli öteleyerek mağaza yönetimlerimizi zor durumda bırakmıştır.
 
Bizler ÇiçekFilosu A.Ş. Yönetimi olarak muhtemel yaşanabilecek bir kriz için tedbirler alarak esecek sert rüzgarlarda daha dayanıklı olabilmek adına yoğun mesailer yapıp şirketin planlarını bu yönde bir nevi kriz masası oluşturduk. Yapacağımız yatırımları bu sebeple daha çok araştırıp inceleyerek yapmaya çalışıyoruz. Banka rezervlerimizi çok fazla tüketmeden nakitte kalmak şirket adına daha verimli olacaktır.
 
Krizin başarıya dönüştürülmesi, yönetimin duruma aktif müdahalesini gerektirir. Kriz durumu tüm şiddetiyle ortaya çıkmadan önce erken uyarı sinyalleri gönderir. Önemli olan mağazalarımızda iyi birer yönetici olarak bunu erkenden görmeliyiz. Kriz yönetiminde ideal olan, krizi başarıya dönüştürmektir.
 
Sizlere bu konuda nacizane önerim kriz de yaşayabileceğiniz sorunlara odaklanın ve onlara çözümler arayın. Uzun vadeli yatırım için iyi düşünün kısa vadeli yatımlar ile ivedi bir şekilde nakite dönün ve nakitte kalmaya çalışın.
 
ÇiçekFilosu A.Ş. Yönetimi olarak para piyasalarını günlük takip edip ekonomiyi her gün süzgeçten geçiriyoruz.
 
Unutmayınız ki! Kurumsal müşterilerin kriz anında alımını durdurduğu ilk sektör çiçek sektörüdür. 1 kasım seçimlerinin sonucunda neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Belki çok karamsar bir tablo çiziyorum sektör için fakat hafızalarımzı biraz kurcalarsak 1994 -1999-2000-2002-2007 ve benzeri yıllardaki ülkemizde yaşanan krizleri unutmayalım.
 
Hepinizi sevgiyle selamlıyor, mağazalarınızda sorunsuz günler diliyorum. 
 
 
Saygılarımla
 
ÇiçekFilosu A.Ş. 
Yüksel IŞIK
Genel Sekreteri
 

16.09.2015